Objeven nový druh plže

Objeven nový druh plže

Nový druh z Thajska – Laoennea renouardi

Rod Laoennea byl zatím znám pouze z jeskyně Tham Pou Kham v údolí Nam Song v severním Laosu a zahrnoval jeden druh, Laoennea carychioides Páll-Gergely. Ulita dalšího plže tohotro rodu z Laosu byla nalezena Marinou Ferrand z francouzského klubu Etude et Exploration des Gouffres et Carrières (EEGC) během speleologické expedice Phouhin Namno v Tham Houey Yè (Tham = jeskyně v jazyce Kra-Dai) v březnu 2019. Popis nového druhu Laoennea renouardi Jochumovi a Wackenheimovi. Úplnou citací tohoto nového druhu je Laoennea renouardi Jochum & Wackenheim, 2020, Jochum et al. 2020. Holotyp je uložen v Naturhistorisches Museum Bern (NMBE), ve švýcarském Bernu. Ulita je drobná, kompaktní a méně podlouhlá než druh Laoennea carychioides, kuželovitě vejčitá. Název nového druhu je poctou francouzskému speleologovi Louisu Renouardovi, který je specialistou na jeskyně a kras ve středním a severním Laosu a který významně přispěl k objevu, průzkumu a mapování dvou jeskyní, z nichž oba druhy Laoennea pocházejí.

Ekologie


Laoennea renouardi byla nalezena 150 m od vchodu do jeskyně v horizontální galerii obvykle zaplavené během období dešťů (18 ° 56’15 “severní šířky, 102 ° 25’25” východní délky). Teplota prostředí mimo jeskyni dne 9. března 2019 v době sběru byla 34 ° C. Uvnitř jeskyně byla teplota 26 ° C. Tham Houey Yè se nachází v krasové oblasti Vang Vieng zahrnující četné dutiny vytvořené v permském vápenci a ukrývá 11,2 km galerií. Nedostatek pigmentu v průhledných čerstvých skořápkách L. renouardi a paratypu L. carychioides naznačuje podzemní ekologii. Podzemní plži mají nízkou toleranci vůči znečištění a narušení stanovišť. Tham Houey Yè se nachází v těsné blízkosti dlouholeté oblíbené turistické jeskyně Tham Pha Leusi (18 ° 56’06 “severní šířky, 102 ° 25’27” východní délky, 250 m n.m.). Rok po svém objevu v roce 2000 byl Tham Houey Yè otevřen pro cestovní ruch. Přímá turistická činnost naštěstí o několik let později ustala kvůli namáhavému vstupu plazivkou. Blízkost těchto dvou jeskyní a sdílení dopadů opotřebení souvisejících s cestovním ruchem kromě potenciálně znečištěného alogenního odtoku odtoku do jejich krasových dutin by velmi pravděpodobně ohrozilo Laoennea renouardi stejně jako další podzemní faunu. Je zásadní, aby svědomitá regulace cestovního ruchu a vodohospodářských schémat chránila před touto potenciální hrozbou.

Možná není poslední!

Nedostatečně prozkoumané rozsáhlé krasové krajiny v Laosu a Vietnamu jsou považovány za hotspoty globální biologické rozmanitosti v JV Asii. Tyto krasové krajiny jsou plné jeskyní s bohatou endemickou jeskynní faunou Vzhledem k tomu, že jeskyně obou druhů Laoennea jsou geograficky tak blízko, je pro pochopení speciace v tomto nově postaveném diapheridním rodu nezbytné zohlednit geologický vztah mezi Tham Houey Yè a Tham Pou Kham. Dnes jsou Tham Houey Yè a Tham Pou Kham v přímém směru od sebe vzdáleny 3,4 km, jsou od sebe odděleny řekou Yè a patrně patří do dvou nezávislých krasových sítí. Jednou z hypotéz podporovaných speleologem a specialistem na laoský kras L. Renouardem je, že Tham Houey Yè a Tham Pou Kham mohly být spojeny během kvartéru před 100–200 tisíci lety. Poté mohla řeka dodatečně vytvořit bariéru, která způsobila odpojení dříve sousedících jeskynních systémů a zároveň umožnila oddělit populace, a tak došlo k vývoji dvou různých morfotypů.

Plné znění článku (anglicky): https://subtbiol.pensoft.net/article/58977/

Print Friendly, PDF & Email
0 Shares

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

thirteen − 4 =