Kdo je na světě nejtvrdší? Paplž!

Cryptochiton stelleri (Middendorff, 1847) – chroustnatka obrovská – vytváří nejtvrdší živočišnou hmotu

Málokdy se měkkýšům podaří proniknout až na stránky New York Times. Tentokrát se to povedlo – díky měkkýši, který si zaslouží mnoho ohledů už jen z důvodů, jak vypadá, a jak jsme ho pojmenovali. To zaslouží soucit.

Cryptochiton stelleri (Middendorff, 1847)
Foto: Jerry Kirkhart (Wiki)

Tento primitivní měkkýš je taxonomicky zařazen takto:
říše Animalia – živočichové » kmen Mollusca – měkkýši » podkmen Amphineura – paplži » třída Polyplacophora – chroustnatky » řád Acanthochitonina » čeleď Acanthochitonidae » rod Cryptochiton – chroustnatka » Cryptochiton stelleri (Middendorff, 1847) – chroustnatka obrovská. Takže je to chudák česky paplž, as ještě k tomu chroustnatka. To je nelehký osud.

Cryptochiton stelleri (Middendorff, 1847)
Foto: Jerry Kirkhart (Wiki)

Nyní tým vědců objevil překvapivou přísadu v chitonově tvrdém chrupu: vzácný minerál na bázi železa, který byl dříve nalezen pouze ve skutečných horninách. Drobné částice minerálu santabarbarait, který je tvrdý a odolný, ale lehký, pomáhají zpevňovat kořen zubů měkkýšů, uvedli vědci v pondělí v časopise PNAS. Jeho ultra tvrdé zuby jsou uspořádány v řadách podélně v měkké radule. Dlouhá dutá trubice (stylus) ukotvuje samostatně každý zub k radule.

Moderní technologie nějaký podobný materiál velmi urgentně potřebují – pro 3D tiskárny. Proto se díky santabarbaraitu dostal paplž chroustnatka až do New York Times. Gratulujeme!

Cryptochiton stelleri (Middendorff, 1847)
Foto: Jerry Kirkhart (Wiki)

Původní text v angličtině.

0 Shares

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two + 3 =