Ostrov s křídlatcem ve znaku

Ostrov s křídlatcem ve znaku

Farma chovající Strombus gigas je turistickým lákadlem

Pro nás sběratele – milovníky lastur a obdivovatele fascinujícího života bezobratlých – je vždy dobrou zprávou, když se něco z oboru našeho zájmu, lastury, dostane do povědomí širší veřejnosti. Na ostrově Caicos se to stalo. Caicos má totiž jako hlavní atrakci farmu na plž Strombus gigas, a jeho ulita je symbolem ostrova.

Zdroj mapy: seznam.cz

Turks a Caicos jsou karibské ostrůvky, které jsou zámořským územím Velké Británie. Leží jihovýchodně od Bahamských ostrovů. Území patří geograficky k Lucayskému souostroví. Třicítka ostrovů má celkovou rozlohu 616 km² (při přílivu, při odlivu je rozloha ostrovů 948 km²). I Wikipedie uvádí, že jejich hlavními přírodními zdroji jsou mořští raci (Panulirus interruptus) a – mušle.

Foto z prezentačního webu ostrova

Farma v místě zvaném Providenciales je jedinou farmou na ulity na světě. Od roku 2017, kdy ji těžce poškodil hurikán, omezila produkci a funguje především jako vzdělávací zařízení. Nabízí detailní pohled na jedince Strombus gigas a jedinečný proces, který byl vyvinut místně pro chov těchto obřích plžů. Divák tam vidí lastury všech velikostí, líhně, kádě na řasy, které produkují potravu pro plže, a velké oceánské ohrady v mělkých tyrkysových vodách Karibského moře. Hvězdami farmy jsou dva jedinci jménem Sally a Jerry, na které si při prohlídce mohou návštěvníci sáhnout. A jen pro představu, jak si ostrované svých křídlatců váží: Prohlídky probíhají v malých skupinách a trvají asi 30 minut. Vstupné je 12 $ pro dospělé a 8 $ pro děti.

Print Friendly, PDF & Email
0 Shares

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four × 3 =