Návody

Chcete začít?

Připravili jsme několik základních návodů, jak se snadno, rychle a levně může každý včetně chytrých desetiletých stát sběratelem lastur, mušlí a ulit, také.

Jak začít


Hned od počátku, kdy získáte první mušle rozdělte si je do krabiček, případně jen provizorně do uzavíratelných sáčků. Chcete-li mít mušle vystavené, stačí na ně nalepit docela malý štítek s evidenčním číslem, pod kterým do sešitu napíšete veškeré indicie o každé mušli. K lasturám v krabičkách, nebo v sáčcích přiložte papírek (lokalitní štítek) ze všemi dostupnými informacemi o každé získané mušličce.Především pečlivě zapište z které lokality, moře, státu, ta která mušle pochází. Pokud nevíte pokuste se tyto údaje dodatečně zjistit, usnadní vám to pozdější identifikaci a hlavně podrobně popsaná sbírka má větší sběratelskou i vědeckou hodnotu. Pokud vnesete hned zpočátku systematický pořádek stává se z vás budoucí úspěšný sběratel. Chcete-li sbírat mušle pouze z estetického hlediska, tedy jen krásné a velké i tady doporučuji zapsat u nich alespoň lokalitu.

Konzervace


K preparaci recentních ulit se zachovalým periostrakem – svrchní vrstvou s kresbou – používáme parafinový olej. Je ke koupi ve větších lékárnách v cenách cca 50 Kč / 50 ml. Lahvička 50 ml vystačí na preparaci mnoha desítek velkých lastur.

Katalog


Po určitém čase vám začnou mušle přibývat a proto budete potřebovat svůj příruční katalog, který oceníte při návštěvách burz, nebo výměně mimo domov. Měla by tam být zapsaná – čeleď – rod – druh – lokalita a velikost schránky v mm. nejlépe však na desetinu milimetru. Tato dokumentace slouží k přehlednému získávání dalších kousků do sbírky, aby jste zbytečně nenakupovali mušle stejného druhu, nebo velikosti. Sami poznáte výhody zapsaných údajů a v budoucnu oceníte svoji pečlivost a svědomitost.

Jak uložit sbírku


Jak sbírka roste začnete řešit známý nerudovský problém. Co tedy dělat, když místa je stále méně a všechny police už jsou zaplněné. Kdo se chce zabývat sběrem lastur trvale a svědomitěji musí rostoucí sbírku uspořádat tak, aby byla přehledná. Každý sběratel si najde svůj vlastní systém, který mu nejlépe vyhovuje. Já osobně mám každou mušli opatřenou lokalitním štítkem s tímto popisem: Čeleď – rod – druh – autor a rok popsání – co nejpřesnější lokalita – jak jsem mušli získal, jestli koupí-částka, výměnou – s kým, nebo vlastním sběrem. Štítek s mušlí je uložen ve vlastnoručně vyrobené krabičce, nebo v krabičce od sirek. Tyto jsou uloženy ve velké lepenkové krabici vyrobené na zakázku. Krabice jsou uloženy ve skříni. Pro začátek můžete využít krabice od bonboniér (nejlépe jednoho rozměru kvůli snadnému uskladnění) do kterých uložíte mušle v krabičkách. Dobré jsou muzejní skříně. Speciální skříň s dřevěnými zásuvkami různé hloubky do kterých si můžete udělat rozdílné velikosti lepenkových krabiček. Někdo má uloženou sbírku v prosklených entomologických krabicích na stěnách, kde jsou mušle uchycené speciální plastickou lepivou hmotou podobnou plastelíně (možno zakoupit v některých papírnictví). Je to nákladnější uložení, protože tyto krabice nejsou nejlevnější, ale velmi působivé a efektní. Další možností je celá prosklená skříň se skleněnými policemi, eventuelně s osvětlením. Lze také využít k tomuto účelu starožitný skleník.

Kde získat nové mušle do sbírky


U nás v obchodech se mušle vyskytují jen velmi zřídka a většinou v nevalné kvalitě. Je těžké jmenovat konkrétně, protože se někde nějaké mušle objeví a postupem času zase z prodejen vymizí. – Nejlepší způsob získávání lastur do sbírky, jsou klubové burzy, které pořádá Český Klub Sběratelů Lastur 3x do roka v Praze a jednou v Brně. Dále pak vždy v listopadu je velká dvoudenní mezinárodní prodejní výstava lastur v Praze. Další způsob je nakupování přes internet, kde je celá řada prodejců z celého světa. Na základě svých zkušeností mohu tento způsob doporučit. Ještě se mi nestalo při svých objednávkách, že by mi zásilka nedošla. Může se vám, ale stát, že nepřijde některá mušle přesně taková jakou jste si objednali. Můžete ji však vrátit a vzít si za ni jinou, nebo požadovat peníze nazpět. Je lepší si objednat více mušlí najednou a třeba se i spojit s některými kolegy a rozdělit se tak o náklady na poštovném, které bývá obyčejně od 5 do 20 dolarů. Nemáte-li devizové konto ještě není vše ztraceno. Já posílám hotovost v doporučeném dopise uložené v tmavém neprůhledném papíře. Jinou možností je po předběžné dohodě navštívit některého sběratele, který disponuje přebytky a nabízí je na burzách. Občas se mušle vyskytují také na burzách s přírodní tématikou například: mineralogické (téměř na každé větší burze se objeví někdo s nabídkou lastur), terarijní, akvaristické. Ojediněle se objevují i na entomologických.

Sbírání lastur v přirozeném prostředí


První návštěva moře může být někdy pro sběratele tak trochu zklamáním, protože neuvidí pláž posetou barevnými lesklými ulitami jaké vídá na burzách, nebo v muzeích. Otlučených lastur a kousků z nich je na plážích dost a stejně tak i náhodných sběratelů – turistů, kteří si chtějí odnést od moře nějakou památku. Proto je nejlepší vyrazit na pláž brzy ráno hned po rozednění a hledat čerstvě vyvržené ještě neomleté lastury. Návštěvník mořského pobřeží si všimne hlavně větších schránek, které přinesly silnější vlny, ale drobné druhy v písku vůbec nezaregistruje. Dokonce i zkušený malakolog si musí po určitou dobu zvykat a přizpůsobovat oči tomuto prostředí a správně je zaměřit. Někomu to trvá déle a proto se nevzdávejte hned po několika neúspěšných minutách. Nezbytným pomocníkem při sbírání drobných mušlí v písku je pinzeta, lupa, igelitový sáček, nebo uzavíratelná nádobka (nejlépe od filmu). Někdy je vhodné mít sebou sítka s většími a menšími oky na prosévání písku. Je-li pláž kamenitá nevadí i tady se dají najít nějaké mušličky. Stačí přemístit několik kamenů až se objeví písek a pozorně se zadívat zda neuvidíte nějaké drobnější mušle. Je však nutné vyhledat to správné místo, například nějakou zátoku, nebo okraj skály apod. Obecně platí pokud se kdekoliv vyskytují úlomky mušlí musí tam někde být také celé. Mušle můžete nalézt také na skalnatém pobřeží. Ve vodou vymletých tůňkách, nebo v různých štěrbinách, prohlubních a zákoutích. Dokonce je můžete najít i dále od moře v místech, kde při bouři vynesly vlny všechen možný odpad se kterým se na břeh dostanou i ulity. Je třeba si uvědomit, že je velmi málo pláží na nichž se vyskytuje větší množství druhů najednou. Já osobně jsem narazil na takovou pláž na Borneu na ostrůvku Manukan, kde jsem se nechal denně vozit motorovým člunem a každý den nacházel nové a nové druhy. Byl to krásný zážitek přijít na pláž téměř bez lidí a objevovat desítky druhů mušlí v různém stupni poškození od těch omletých až po čerstvě odumřelé, nebo nějakým predátorem zkonzumované. Záhadou mi zůstalo to, že v okolí bylo podobných ostrůvků více, ale na nich jsem takové množství mušlí nezaregistroval. V literatuře jsem se dočetl, že existují ještě dvě vyhlášené pláže, kde se dá najít větší množství druhů. Jeffreys Bay v Jižní Africe a západní pobřeží ostrova Sanibel u Floridy. Kromě této pláže můžete navštívit na Sanibelu velké muzeum mušlí. Při šnorchlování, prolézání skalnatého pobřeží, nebo jen při brouzdání v mělké vodě jistě objevíte i živé měkkýše, které zatoužíte mít ve své sbírce. Mějte na paměti zásady sběratele:

  • abyste nenarušili přirozené prostředí mořských živočichů je nutné obrácené kameny vrátit do původní polohy, aby nezahynuli vajíčka, ani ostatní obyvatelé vystavení přímému slunci, nebo ostrému světlu.
  • vezměte jen tolik kusů kolik potřebujete zástupců jednotlivých druhů do své sbírky. Nikdy nevysbírejte všechny, které najdete, ale ponechejte určité množství k další reprodukci.
  • v žádném případě neberte mladé kusy ani jedince s poškozenou ulitou, kteří jsou vhodným genetickým materiálem pro další rozmnožování. Za to jsou absolutně nevhodné k výměně, nebo do sbírky.
  • vyvarujte se při sběru lámání korálů, protože všechny druhy jsou chráněné. V opačném případě se vystavujete citelnému postihu ze strany místních úřadů.
  • zjistěte si, které mušle jsou chráněné místními zákony. Každý stát má své předpisy pro sběr i lov lastur. Například nedoporučuji vozit z Karibské oblasti (Kuba, Dominikánská republika atd.) lasturu křídlatce velkého Strombus gigas (velikost 20 – 30 cm.), který je mezinárodně chráněný, což znamená, že Vám může přinést nemalé problémy z celníky kdekoliv na světě, například v Německu, nebo Rakousku.

Kde sehnat potřebnou literaturu


Existují stovky odborných knih a publikací o mušlích a to ve třech modifikacích. Za prvé jsou to monografie, tedy knihy zaměřené pouze na jednu čeleď např. zavinutci, homolice, olivy atd. Dalším zdrojem koncholiologické literatury jsou knihy oblastní, tedy knihy zaměřené na určité lokality, kde jsou popsány a vyobrazeny mušle z příslušných oblastí. Například lastury Středozemního moře, Rudého moře, Filipín, Austrálie atd. Třetí skupinou jsou takzvané obecné knihy, kde jsou představeny mušle mnoha čeledí z těch nejrůznějších lokalit. Právě tyto poslední jsou vhodné pro začátečníky, ale nejenom pro ně. Podle mých zkušeností je velmi dobrým pomocníkem pro všechny stupně pokročilosti ve sbírání, kniha Compendium of SeaShells. Je v ní barevně vyobrazeno 4200 druhů mořských mušlí ze všech moří a oceánů s krátkým popisem v angličtině. Stejným stylem je udělána kniha pro sběratele suchozemských měkkýšů Compendium of LandShells.

Místa, kde knihy koupit

  • na listopadové Mezinárodní výstavě lastur v Praze.
  • objednat přes internet u prodejců v zahraničí

Osvědčené adresy na objednávku knih

ConchBooks
Klaus & Christina Groh
Mainzer Str. 25
555 46 Hackenheim, Germany
Fax: +49-(0)671-8963942
Tel: +49-(0)671-66441 nebo 68664
e-mail: conchbooks@conchbooks.de
http://www.conchbooks.de

Jens & Christa Hemmen
Grillparzerstr.22
D-651 87 Wiesbaden , Germany
Fax: +49(0)611-8100676
Tel: +49(0)611-811905
e-mail: hemmen.c.j.@t-online

NATURAMA
c.p. 28 (succ. 26)
901 00 Palermo, Italia
e-mail: naturama@tin.it
http://www.abebooks.com/home/shellbook/

V češtině:


Krása lastur od RNDr. Václava Pflegera (1981). V současné době je k sehnání pouze v antikvariátech.

Další česky psanou knihou jsou Lastury, ulity, mušle od Jaroslava Picky, vydanou v roce 1999. K dostání je rovněž pouze v antikvariátech.


Nejnovější publikací z nakladatelství REBO PRODUCTIONS je Encyklopedie škeblí (špatný překlad) z roku 2004.

0 Shares

Pokračováním užívání této stránky souhlasíte s použitím cookies. více informací

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "povoleno cookies", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít