Ostrov s křídlatcem ve znaku

Ostrov s křídlatcem ve znaku

Farma chovající Strombus gigas je turistickým lákadlem

Pro nás sběratele – milovníky lastur a obdivovatele fascinujícího života bezobratlých – je vždy dobrou zprávou, když se něco z oboru našeho zájmu, lastury, dostane do povědomí širší veřejnosti. Na ostrově Caicos se to stalo. Caicos má totiž jako hlavní atrakci farmu na plž Strombus gigas, a jeho ulita je symbolem ostrova.

Zdroj mapy: seznam.cz

Turks a Caicos jsou karibské ostrůvky, které jsou zámořským územím Velké Británie. Leží jihovýchodně od Bahamských ostrovů. Území patří geograficky k Lucayskému souostroví. Třicítka ostrovů má celkovou rozlohu 616 km² (při přílivu, při odlivu je rozloha ostrovů 948 km²). I Wikipedie uvádí, že jejich hlavními přírodními zdroji jsou mořští raci (Panulirus interruptus) a – mušle.

Foto z prezentačního webu ostrova

Farma v místě zvaném Providenciales je jedinou farmou na ulity na světě. Od roku 2017, kdy ji těžce poškodil hurikán, omezila produkci a funguje především jako vzdělávací zařízení. Nabízí detailní pohled na jedince Strombus gigas a jedinečný proces, který byl vyvinut místně pro chov těchto obřích plžů. Divák tam vidí lastury všech velikostí, líhně, kádě na řasy, které produkují potravu pro plže, a velké oceánské ohrady v mělkých tyrkysových vodách Karibského moře. Hvězdami farmy jsou dva jedinci jménem Sally a Jerry, na které si při prohlídce mohou návštěvníci sáhnout. A jen pro představu, jak si ostrované svých křídlatců váží: Prohlídky probíhají v malých skupinách a trvají asi 30 minut. Vstupné je 12 $ pro dospělé a 8 $ pro děti.

Print Friendly, PDF & Email

Bulvár objevil radulu!

Bulvár objevil radulu!

Děsivá skutečnost: Hlemýždi mají tisíce zubů

(titulek článku z bulvárního časopisu MENTAL FLOSS)

S velkou radostí jsem zaznamenal, že plžům začíná věnovat pozornost i bulvár. Cituji server Mental Floss – s tím, že obrázek, ktzerý zde vidíte, byl publikován i tam.

“Pokud se vám někdy naskytne příležitost, nahlédněte do úst šneka. Najdete tam řady a řady ostrých háčků, které dohromady tvoří tisíce zubů hlemýždě. Hlemýždi mají desítky řad těchto perleťově bílých “zubů”, přičemž jediný šnek se může chlubit mezi čelistmi 2000 až 15 000 zuby. Zevnitř vypadají hlemýžďí ústa, jako by byla lemována suchým zipem. Hlemýžďí zuby se zaháknou, což zvířeti usnadní zachycení potravy a její klouzání po jícnu.”

No a když jsem se podíval na obrázek, zjistil jsem, že ten článek o “skandální novince” a “zubatých hlemýždích” pojednává o – radule. to jest o učivu 7. třídy základní školy, pamatuji-li dobře. Prostě – mediální realita je taková, že když nemá skandál nějaká televizní hvězda, tak se udělá skandál i z hlemýždě.

Celý text zde (anglicky): https://www.mentalfloss.com/article/568271/snails-have-thousands-of-teeth

Print Friendly, PDF & Email

Loděnka – mořeplavec

Loděnka – mořeplavec

Nový výzkum chování rodu Argonautus

Nový článek v The Scientist Magazine přináší zajímavé poznatky o loděnkách. Říkalo se, že se vznášeli na povrchu moře pomocí svých ulit jako plavidel a zvedli dvě ze svých osmi chapadel jako plachty, které zachytily vítr a poháněly je vodou, zatímco ostatní chapadla sloužily jako vesla. Tato legenda, která sahá až k Aristotelovi kolem roku 300 př. N.l., popisuje loděnky, argonauti. Ačkoli jsou argonauti jednou z mála skupin hlavonožců, které opustily mořské dno, aby si osvojily pelagický životní styl, ve skutečnosti neplavou po vodní hladině.Od Aristotelova času „se příběh stále více zdobil,“ říká Julian Finn, kurátorka mořských bezobratlých v muzeích Victoria v Austrálii a odborník na taxonomii, biologii a tradici argonautů. “A pak je lidé začali kreslit na základě příběhu,” nakonec se dostali k “tomuto argonautovi plujícímu vysoko nad hladinou.” (viz ilustrace)

Mýty o argonautech (čeleď Argonautidae)podporovaly mylné představy o jejich biologii a po tisíciletí ponechávaly mnoho základních otázek nezodpovězených. Na počátku 19. století si například zoolog Georges Cuvier spletl oddělená ramena drobných (1 až 2 centimetrů dlouhých) mužských argonautů s parazitickými červy, protože je našel uvnitř ženských chobotnic. Ve skutečnosti se vědci později dozvěděli, že když samec narazí na potenciálního partnera, uvolní chapadlo plné spermií, která dopluje do dutiny pláště samice. K auře tajemství kolem argonautů přispívá i skutečnost, že se jich na pláži často ocitne tisíce nebo dokonce desítky tisíc. Někteří lidé spekulovali, že když vzduch uvízne v ulitě, způsobí, že se vznášejí a vyplavují na břeh, ale nikdo nikdy nezdokumentoval chování argonautů v jejich přirozeném prostředí, aby zjistil, zda vzduchové bubliny ve skořápkách představují problém.

V prosinci 2005 a lednu 2006 tedy Finn, tehdejší doktorandka, každé ráno šla s rybáři z poloostrova Šimane v Japonském moři v naději, že uvidí větší argonauty (Argonauta argo). Netrvalo dlouho a Finn sebral celkem tři samice. Transportovala je do nedalekého přístavu, kde odstranila veškerý vzduch z ulity jednoho z argonautů, než ho vypustila těsně nad mořským dnem zpět do moře a pozorovala jeho chování. “Okamžitě se vlnilo kolem a bylo vidět, že prostě neměla stabilitu,” říká Finn. Ale pak argonaut vystřelil nahoru na povrch a houpal se sem a tam s pláštěm trčícím z vody, aby zachytil vzduch. Loděnka použila jedno rameno k zadržení vzduchu ve skořápce, než se ponořila do hloubky, kde se dále zvíře neutrálně vznášelo. Fin tedy tvrdí, že vzduch ve skořápce argonauta pravděpodobně není tím, co vede k předčasnému zániku zvířete. Příčina masového uvíznutí argonautů, stejně jako mnoho dalšího o těchto legendárních tvorech, zůstává záhadou.

Článek v plném znění anglicky:

https://www.the-scientist.com/foundations/octopod-sailors-300-bcpresent-68069?

Print Friendly, PDF & Email

Objeven nový druh plže

Objeven nový druh plže

Nový druh z Thajska – Laoennea renouardi

Rod Laoennea byl zatím znám pouze z jeskyně Tham Pou Kham v údolí Nam Song v severním Laosu a zahrnoval jeden druh, Laoennea carychioides Páll-Gergely. Ulita dalšího plže tohotro rodu z Laosu byla nalezena Marinou Ferrand z francouzského klubu Etude et Exploration des Gouffres et Carrières (EEGC) během speleologické expedice Phouhin Namno v Tham Houey Yè (Tham = jeskyně v jazyce Kra-Dai) v březnu 2019. Popis nového druhu Laoennea renouardi Jochumovi a Wackenheimovi. Úplnou citací tohoto nového druhu je Laoennea renouardi Jochum & Wackenheim, 2020, Jochum et al. 2020. Holotyp je uložen v Naturhistorisches Museum Bern (NMBE), ve švýcarském Bernu. Ulita je drobná, kompaktní a méně podlouhlá než druh Laoennea carychioides, kuželovitě vejčitá. Název nového druhu je poctou francouzskému speleologovi Louisu Renouardovi, který je specialistou na jeskyně a kras ve středním a severním Laosu a který významně přispěl k objevu, průzkumu a mapování dvou jeskyní, z nichž oba druhy Laoennea pocházejí.

Ekologie


Laoennea renouardi byla nalezena 150 m od vchodu do jeskyně v horizontální galerii obvykle zaplavené během období dešťů (18 ° 56’15 “severní šířky, 102 ° 25’25” východní délky). Teplota prostředí mimo jeskyni dne 9. března 2019 v době sběru byla 34 ° C. Uvnitř jeskyně byla teplota 26 ° C. Tham Houey Yè se nachází v krasové oblasti Vang Vieng zahrnující četné dutiny vytvořené v permském vápenci a ukrývá 11,2 km galerií. Nedostatek pigmentu v průhledných čerstvých skořápkách L. renouardi a paratypu L. carychioides naznačuje podzemní ekologii. Podzemní plži mají nízkou toleranci vůči znečištění a narušení stanovišť. Tham Houey Yè se nachází v těsné blízkosti dlouholeté oblíbené turistické jeskyně Tham Pha Leusi (18 ° 56’06 “severní šířky, 102 ° 25’27” východní délky, 250 m n.m.). Rok po svém objevu v roce 2000 byl Tham Houey Yè otevřen pro cestovní ruch. Přímá turistická činnost naštěstí o několik let později ustala kvůli namáhavému vstupu plazivkou. Blízkost těchto dvou jeskyní a sdílení dopadů opotřebení souvisejících s cestovním ruchem kromě potenciálně znečištěného alogenního odtoku odtoku do jejich krasových dutin by velmi pravděpodobně ohrozilo Laoennea renouardi stejně jako další podzemní faunu. Je zásadní, aby svědomitá regulace cestovního ruchu a vodohospodářských schémat chránila před touto potenciální hrozbou.

Možná není poslední!

Nedostatečně prozkoumané rozsáhlé krasové krajiny v Laosu a Vietnamu jsou považovány za hotspoty globální biologické rozmanitosti v JV Asii. Tyto krasové krajiny jsou plné jeskyní s bohatou endemickou jeskynní faunou Vzhledem k tomu, že jeskyně obou druhů Laoennea jsou geograficky tak blízko, je pro pochopení speciace v tomto nově postaveném diapheridním rodu nezbytné zohlednit geologický vztah mezi Tham Houey Yè a Tham Pou Kham. Dnes jsou Tham Houey Yè a Tham Pou Kham v přímém směru od sebe vzdáleny 3,4 km, jsou od sebe odděleny řekou Yè a patrně patří do dvou nezávislých krasových sítí. Jednou z hypotéz podporovaných speleologem a specialistem na laoský kras L. Renouardem je, že Tham Houey Yè a Tham Pou Kham mohly být spojeny během kvartéru před 100–200 tisíci lety. Poté mohla řeka dodatečně vytvořit bariéru, která způsobila odpojení dříve sousedících jeskynních systémů a zároveň umožnila oddělit populace, a tak došlo k vývoji dvou různých morfotypů.

Plné znění článku (anglicky): https://subtbiol.pensoft.net/article/58977/

Print Friendly, PDF & Email

Invazivní druhy nastupují

Arion vulgaris už osidluje i chladné horské polohy v severním pohraničí

Ladislav Machala

Conchologii věnuji sice již dlouho, zato ale značně nedbale, takže jsem ani nebyl schopen udělat během dovolené na chalupě v Jizerských horách nějaký zajímavý snímek pro jubilejní 100. vydání Voluty. Podařilo se mi jen vyfotografovat in flagranti 2 exempláře invazivního plzáka španělského – Arion vulgaris.

Když jsem na chalupu jezdil jako dítě, žili tam tehdy krásní slimáci největší (Limax maximus), kteří byli někdy nádherně skvrnití jako leopardi, dnes už tam ale po nich není ani památky. K nálezu došlo 29.8.2020 a souřadnice lokality jsou Příchovice, 50.7484025N, 15.3394764E, nadmořská výška 703 m n.m. Snímek jsem si nazval Taky láska.

Dvojportrét hlemýždě zahradního s plzákem španělským (opravdu jsem si je k sobě nenaaranžoval) jsem si pro sebe nazval Výměna malakofauny.

Poznámka redakce: Tyto fotografie jsou velmi znepokojivé. Že je Arion vulgaris převládajícím druhem větší malakofauny v tepelném ostrově Prahy 6, je celkem normální. Je mimořádně hojný ještě u Kladna, v malých vesnicích, kde žere ekozemědělcům zeleninu, je také pochopitelné – Středočeský kraj patří ki těm teplejším v rámci ČR. Pokud ovšem je Arion vulgaris dominantní i v chladných horách, tak na nárůst teplot planety už asi nemusíme čekat. Už tu zřejmě je.

Print Friendly, PDF & Email