Homolice dokáže pěkně potrápit!

Plži čeledi Conoidea zabili asi 50 lidí

Conus (Cylinder) gloriamaris, najslavnější ulita na světě – první Královna

Lékařský časopis Revista da Sociedade Brasileira de Medicina Tropical publikuje nová článek o plžích čeledi Conidae (Fleming, 1822). Brazilský výzkum ukazuje, že lidi můžou ohrozit i jiné homolice, než trojice geographus – striatus – textile. Jed čeledi Conidae se skládá z conotoxinů, což jsou neurotoxiny s nízkou molekulovou hmotností. Jejich působení je extrémně rychlé, a působení spočívá v blokování svalových a nervových receptorů.V Brazílii jsou potenciálně nebezpečné tři druhy: Conus (Stephanoconus) regius, Conus (Conasprella) centurio a Conus (Chelyconus) ermineus. Poslední ze jmenovaných je rybožravý, ostatní červožraví. Plži ohrožují především rybáře a sběratele ulit.

Conus (Cylinder) textile, pravzor „stanového vzoru“

Typické „uštknutí“ zástupce čeledi Conoidea se zpočátku projevuje intenzivní pálivou bolestí v místě vpichu, která postupuje dovnitř do těla. Po asi hodině dochází k progresivní paralýze svalů těla – ochrnutí – bez dalších místních příznaků. Bolest po vpichu je obvykle dostatečným signálem, že došlo k nehodě – i když poraněný plže třeba ani neviděl. V pozdějších fázích se u pacienta může objevit ochabování svalového tonu, rozmazané vidění a řeč, poruchy chuti, bezvědomí a dušnost. Dušnost se může vyvinout až k zástavě dechu, která může být fatální. Smrt nastává 40 minut až 5 hodin po bodnutí.

Conus (Cylinder) bengalensis – další z Královen

Přesný počet prokázaných úmrtí způsobených plžem z čeledi Conidae není znám, ačkoli je známo asi padesát pravděpodobných případů. Toxiny plžů této čeledi můžou zabíjet i jinými mechanismy, jako je vyvoláním infarkt myokardu nebo
mozková ischemie. Otrava nemusí být vždy správně identifikována. Index úmrtnosti – smrtnost – dosahuje až 25%, to znamená, že zemře každý čtvrtý „uštknutý“ člověk.

Původní článek v angličtině: https://www.researchgate.net/publication/6640026_Venomous_mollusks_The_risks_of_human_accidents_by_Conus_snails_Gastropoda_Conidae_in_Brazil

0 Shares
One Comment

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 × three =