Lze zastavit invazi slimáků Arion vulgaris s predátorem slimáků?

Lze zastavit invazi slimáků Arion vulgaris s predátorem slimáků?

Přijala by veřejnost vysazování hadů?

“Španělský slimák” Arion vulgaris představuje vážné ohrožení malakofauny střední Evropy. Tito nazí plži – z hlediska sběratele ulit v podstatě nezaznamenáníhodní – dosahují značné úspěchy při vytlačování původních druhů plžů z ekosystému České kotliny. Díky globálnímu oteplování jsou tito původně středomořští slimáci k zastižení už i v chladných Jeseníkách, a v Praze 6 se stali nejviditelnějším bezobratlým vůbec.

“Španělský slimák” Arion vulgaris

Hadi Dispsadidae z rodu Sibynomorphus žijí výhradně v Jižní Americe. Rod zahrnuje dvanáct v současnosti známých druhů, které se vyskytují v Brazílii, Argentině, Peru a Ekvádoru. Sibynomorphus neuwiedi je druh endemický, žije v zalesněných oblastech biomu Atlantského deštného pralesa. Tento had, který nemá české jméno a Američané mu říkají “ospalý had”, není příliš často chován teraristy. Specializuje se totiž na konzumaci plžů.

Sibynomorphus neuwiedi

Nová studie zkoumala osmi dospělých jedinců S. neuwiedi, nalezených v období od dubna 1998 do června 2003 v okolí vesnice Vila dos Dois Rios (23 ° 11 ′ jižní šířky, 44 ° 12 ′ západní délky), v Parque Estadual da Ilha Grande, v obci Angra dos Reis, stát Rio de Janeiro v Brazílii. Plazi byli usmrceni a v laboratoři jim při pitvě analyzovali obsah žaludku. U čtyř z nich (50%) byla nalezena v žaludku natrávená kořist (čtyři jedinci měli prázdný žaludek). Ve všech případech se jednalo o slimáka Potamojanuarius lamellatus (Veronicellidae). Skutečnost, že se Dipsadinidae živí slimáky, byla známa. Konzumace slimáků z čeledi Veronicellidae hady z čeledi Dispsadidae byla známá, nicméně výskyt P. lamellatusin ve stravě S. neuwiedifor poprvé.

Pokud se nepodaří zastavit invazi “španělských slimáků” nepodaří zastavit, stálo by možná za úvahu vzít tuto skutečnost v potaz. Vysazení dalšího druhu do ekosystému je sice vždy riskantní, ale populace Arion vulgaris doslova exploduje. Proto možná bude dříve nebo později zvažována i možnost vysazení Sibynomorphus neuwiedi i u nás. Dojde-li k tomu, bude jistě velmi zajímavé sledovat, jak veřejnost zareaguje na plán vysazovat HADY! To jest zvířata, které se polovina národa až iracionálně bojí.

Veronicella sloanei – blízce příbuzný Potamojanuarius lamellatus – není vegetarián…
a dává masité stravě přednost…

Původní článek (v angličtině).

Print Friendly, PDF & Email
0 Shares

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

17 + 15 =